آموزش نصب رام هواوی

آپگرید (Upgrade) و دانگرید (Downgrade) رام تلفن های همراه اندرویدی:

شما می‌توانید به راحتی رامی با همان نسخه‌ی رام فعلی روی دستگاه خود نصب کنید. همچنین می‌توانید به آسانی رامی با نسخه‌ی بالاتر از نسخه‌ی رام فعلی رو روی دستگاه خود فلش کنید که به این کار آپگرید (Upgrade) می‌گویند، اما برای نصب رامی با نسخه‌ی پایین‌تر از نسخه‌ی رام فعلی که به آن دانگرید (Downgrade) میگویند، باید یک سری پیش نیازها رو در نهایت احتیاط رعایت کنید چون ممکن است برای دستگاه شما مشکل ایجاد شود.برای مشاهده‌ی نسخه‌ اندروید خود می‌توانید به آدرس Setting (تنظیمات) رفته و گزینه‌ی About Phone (درباره‌ی تلفن) رو بزنید و در قسمت Android Version (نسخه‌ی اندروید) نسخه‌ی اندروید خود رو ببینید:

Setting

About Phone

android version

آموزش فلش کردن رام اصلی روی تلفن های همراه هوآوی Huawei

 

توجه: این آموزش برای همه‌ی مدل های Huawei می‌باشد بجز آنهایی که پردازنده‌ی MTK/MediaTek دارند.چون این روش ممکن است برای این تلفن ها جوابگو نباشد نصب رام روی Huawei با پردازنده‌ی MTK/MediaTek با نرم افزار SP Flash Tools استفاده می‌شود.برای فهمیدن مدل پردازنده‌ی خود می‌توانید مدل تلفن خود را در اینترنت جستجو کنید.

نصب رام روی Huawei بسیار سادست فقط دو نکته به عنوان پبش نیاز دارد:

1- حداقل شارژ تلفن همراه شما باید 75% باشد.

2- حتما قبل از شروع نصب از فایل های مهم خود مثل مخاطبها، SMS ها، دیتاهای برنامه‌ها و … بک آپ بگیرید.عکس‌ها، فیلم‌ها، موزیک‌ها و دیگر اطلاعات مهم مموری خود را نیز در کامپیوتر خود کپی کنید.

3- یک رم (Micro SD Card) حداقل 4 گیگ را حتی الامکان فرمت کنید (در غیر این صورت اطمینان حاصل کنید رم فضای کافی برای ریختن رام را دارد) و آنرا داخل تلفن بگذارید. رم استفاده شده باید قابلیت Read & Write داشته باشد یعنی بتوان در رم فایل ها را کپی و حذف کرد.

4- اسم فایل رام دانلود شده‌ی شما باید UPDATE.APP باشد که مشخص می‌شود فرمت آن نیز باید APP. باشد.

 

دو نکته بسیار مهم در دانلود رام رسمی هوآوی:

1- برای دانلود و نصب رام شما باید مدل کامل و دقیق تلفن همراه خود را بدانید تا رام درست را دانلود و نصب کنید. از منوی Setting (تنظیمات) وارد About Phone (درباره‌ی تلفن) شوید و مدل دقیق و کامل دستگاه خود را در قسمت Model Number (شماره مدل) میبینید:

model number

همانطور که در تصویر بالا میبینید Model Number (شماره مدل) دستگاه Huawei GRA-UL00 است که برای نصب رام روی این مدل باید رام GRA-UL00 هوآوی را دانلود کنید.

2- قبلا گفتیم که رامی که روی دستگاه خود نصب می‌کنید باید یا همان نسخه رام فعلی باشد یا نسخه‌ای بالاتر داشته باشد، با این روش امکان نصب رام نسخه‌ی پایین تر روی تلفن‌های همراه هوآوی نیست. شما می‌توانید نسخه‌ی رام فعلی خود را از این مسیر مشاهده کنید: وارد Setting (تنظیمات) می‌شوید و سپس وارد About Phone (درباره‌ی تلفن) می‌شوید، حال در قسمت Build Number (شماره ساخت) را مشاهده می‌کنید. این شماره ترکیبی از اعداد و حروف است که برای ما 4 کاراکتر آخر مهم است. همونطور که مشاهده‌ می‌کنید 4 کاراکتر آخر شامل یک حرف و 3 عدد است. در تصویر زیر B180 قابل مشاهدست، رامی که برای این دستگاه دانلود می‌شود باید حتما نسخه‌ی فعلی یا بالاتر از B180 باشد.

build number

آموزش مرحله به مرحله فلش کردن رام رسمی هوآوی بر روی تلفن های همراه هوآوی Huawei

 

فلش کردن رام رسمی هوآوی به دو روش انجام میشود:

1- Normal Update (به روز رسانی معمولی)

2- Force Update (به روز رسانی اجباری)

 

1- فلش کردن رام رسمی هوآوی Huawei به روش Normal Update (به روز رسانی معمولی):

این روش برای دستگاه‌های روشن و سالم که سیستم عامل آنها بالا می‌آیند می‌باشد، مراحل به ترتیب زیر است:

1- ابتدا یک فولدر جدید (New Folder) به نام “dload” در کامپیوتر خود ایجاد کنید. برای این کار روی صفحه کلیک راست کرده و در قسمت New گزینه‌ی Folder را بزنید و سپس نام آن را به “dload” تغییر دهید:

dload

2- فایل رام اصلی با نام “UPDATE.APP” را درون فولدر “dload” بریزید:

Update

نکته 1: اگر فایل “UPDATE.APP” درون فایل زیپ (Zip) است آن را از حالت زیپ خارج (Extract) کنید.

نکته 2: در فایل‌های جدید رام‌ فولدر “dload” محتوی فایل “UPDATE.APP” موجود است فقط باید فایل زیپ را اکسترکت کرد.

3- تلفن همراه خود را به کامپوتر وصل کرده و فولدر “dload” با محتوایش (فایل “UPDATE.APP”) درون صفحه‌ی اصلی مموری کارت (قسمت Root) خود بریزید.

نکته: در برخی از مدل‌های هوآوی شما حتما باید فایل رام را درون مموری کارت (Micro SD Card) دستگاه خود بریزید و اگر در حافظه‌ی داخلی دستگاه بریزید موفق به فلش رام نمی‌شوید اما در برخی مدل‌های دیگر شما باید فایل رام را درون حافظه‌ی داخلی دستگاه بریزید و اقدام به فلش رام کنید.

4- اکنون تلفن همراه خود را از کامپیوتر جدا کنید.

5- حال وارد Setting (تنظیمات) و سپس وارد About Phone (درباره‌ی تلفن) شوید و گزینه‌ی System Update (به روز رسانی دستگاه) را بزنید.اینجا اطلاعاتی از جمله پردازنده (CPU) و شماره ساخت (Build Number)، حافظه‌ی دستگاه و … می‌بینیم. حالا روی گزینه‌ی Local Update (به روز رسانی محلی) کلیک کنید:

System Update

photo_2016-06-17_19-48-41

توجه مهم: در برخی مدل‌های هوآوی باید وارد Setting شده و گزینه‌ی Updater (به روز رساننده) را بزنید تا گزینه‌ی Local Update رو ببینید:

Updater

Local Update

6- بعد از زدن گزینه‌ی Local Update وارد صفحه‌ای می‌شوید که سه نکته را به شما یادآوری می‌کند:

A- در طول فلش کردن رام باتری،سیم کارت و مموری کارت را از دستگاه خارج نکنید.

B- از اینکه باتری شما شارژ کافی را داشته باشد اطمینان حاصل کنید (قبل گفته شد که حداقل 75% شارژ داشته باشد).

C- توصیه می‌شود قبل از فلش کردن رام از دیتاهای داخل مموری کارت (SD Card) بک آپ بگیرید (که این نکته نیز قبلا گوشزد شد).

برای ادامه مراحل گزینه‌ی Confirm (تایید) را بزنید:

Confirm

7- بعد از زدن گزینه‌ی Confirm وارد صفحه‌ی جدیدی می‌شوید، حال روی گزینه Upgrade (به روز رسانی) کلیک کنید. بعد از زدن این گزینه تلفن همراه شما به صورت خودکار Restart (شروع دوباره) می‌شود و به فضای Phone Upgrade می‌رود و عملیات نصب رام شروع می‌شود:

Upgrade

تذکر مهم: انجام عملیات نصب رام جدید چند دقیقه طول می‌کشد، در حین انجام این عملیات هیچ اقدامی با تلفن همراه خود انجام ندهید.

8- پس از پر شدن نوار پایین صفحه و اتمام نصب رام، نوشته‌ی سبزرنگ OK روی صفحه نمایش نمایان می‌شود و تلفن همراه شما دوباره Restart می‌شود. چون دستگاه فلش شده Boot (راه اندازی) شدن آن کمی طول می‌کشد، پس صبر کنید تا رام جدید بالا بیاید:

Green Android

OK

9- از رام جدید لذت ببرید.

 

فلش کردن رام رسمی هوآوی Huawei به روش Force Update (به روز رسانی اجباری):

این روش از به روز رسانی مخصوص تلفن‌های همراهی است که سیستم عامل آنها به اصطلاح خراب شده و بالا نمی‌آید. برای انجام این روش مراحل 1 تا 4 عینا مثل روش قبلی یعنی Normal Update می‌باشد، بعد از آن مراحل زیر را داریم:

1- برای رفتن به محیط Phone Upgrade باید تلفن همراه خود را خاموش کنید.سپس دکمه‌های کم کردن صدا (Volume Down) و زیاد کردن صدا (Volume Up) را هم زمان بگیرید و در همین حال دکمه‌ی خاموش/روشن (Power) را فشار دهید تا لوگوی سبز رنگ اندروید ظاهر شود، پس از دیدن این لوگو دکمه‌ها را رها کنید سپس یک بار دکمه‌ی Power را فشار دهید تا وارد محیط Phone Upgrade شود. در این موقع عملیات فلش به صورت خودکار آغاز می‌شود.

2- بعد از اتمام نصب رام و دیدن OK و بالا آمدن سیستم عامل از رام جدید لذت ببرید.